január 3. - Dr. Talyigás Katalin

A  Közéleti Klub idei első rendezvénye

A vendégelőadó Dr. Talyigás Katalin szociológus volt

A Tarsoly Ifjúságért Egyesület Közéleti Klubja megtartotta idei első rendezvényét a Fő utcai Európa Klubban. A vendég ezúttal Dr. Talyigás Katalin szociológus, szociálpolitikus volt.

Az előadót Sipos András politológus, a Tarsoly Ifjúságért Egyesület elnöke és Lőrincné Dr. Bencze Edit, az MTA VEAB munkabizottságának vezetője, a Kodolányi János Egyetem tanszékvezetője, Intézetvezetője köszöntötte.

Sipos András megemlítette, hogy az egyetemen tanára volt Dr. Talyigás Katalin.

Dr. Talyigás  Katalin nemzetközi szinten is ismert és elismert szakértője az időspolitika, az idősgondozás területének. Több éven keresztül ügyvezetője volt a Szociális Innováció Alapítványnak. A szociális képzésben alapműnek számító „ A szociális munka elmélete és gyakorlata” című könyvsorozat egyik szerzője és szerkesztője.

A fehérvári klubban A szociális ellátás és az idősgondozás aktuális kérdései – címmel tartott nagysikerű előadást.

Egy Szentgyörgyi Albert idézettel kezdte meg előadását: „Az emberi élet nem pusztítással, hanem alkotással tehető tartóssá. Élvezetessé az egészség, a boldogság és a szépség, s a tudás teheti.”

Feltette a kérdést: Miért tartjuk fontosnak az idősekkel való foglalkozást? Szólt az időskor értelmezéséről: „Aki tudja az élet minőségét, az jobban elfogadja a hogyanját.”

A téma jelenleg nagyon fontos társadalmunkban: nőtt a várható életkor. Azonban nem emelkedett ezzel párhuzamosan az egészségben eltöltött évek száma.

Ismertette az idősödés szakaszait:

• Felkészülés az időskorra
  • Fiatal időskor
  • Időskor

Elmondta, hogy ezzel kapcsolatosan milyen feladatok vannak és lennének:

• Felvilágosító és prevenciós programok
  • Szűrő vizsgálatok
  • Intervenciók az egészség megőrzéséhez, a munkaképesség megtartásához
  • Oktatási programok az időseknek
  • Megfelelő intézményi háttér
  • Lakásprogramok
  • Ageizmus elleni küzdelem.

Mi jellemzi a fiatal időskort?:

- Önkéntesség

- Munkavállalás

- Oktatás képzés (ELTE Harmadik Kor Egyeteme).

Az előadó kihangsúlyozta az ÉLETKEDV ÉS AZ EGÉSZSÉG FONTOSSÁGÁT!

Életkedv- aktív időskor.

Ugyanakkor sajnos elmondható az időskorban az egészség törékenysége. Fontos tehát az időskori ellátás és gondozás, egészségügyi és szociális kérdések megoldása. Szólt a gondozási szolgáltatások fajtáiról, amelyek a szociológus szerint sokrétűek. (Átmeneti gondozás, bentlakásos otthonok- ide viszont nagyon nehéz bekerülni!)

Dr. Talyigás Katalin beszélt az EURÓPAI SZOCIÁLIS CHARTÁRÓL is, amely kihangsúlyozza a szociális biztonsághoz való jogot, nyugdíjat (minimum nyugdíj.)

Arra volna szükség, hogy az infláció mellett a bérnövekedést is számolják bele a nyugdíjszámítás alapjába. Szükség lenne alapnyugdíj bevezetésére, itt az időskori elszegényedést gátolnák meg hosszabb távon. A kormány tekintse partnerének a mértékadó nyugdíjas érdekképviseleti szervezeteket!

Fontos az idősek egészségi állapotának megfelelő ellátásához való jog. Lehetővé kellene tenni számukra a méltósággal befejezett életet!

A mindenkori kormánynak felmérést kellene készítenie az idősek helyzetéről, megszüntetve az aránytalanságokat.

A nagysikerű előadás után Dr. Talyigás Katalin válaszolt a hallgatóság kérdéseire.

Csató József