február 23. - Kalmár Zoltán

Nincs vízió? Autók száma folyamatosan növekszik

A Tarsoly Ifjúságért Egyesület és az MTA VEAB Politikatudományi Munkabizottsága Közéleti klubja ismét érdekes rendezvényre invitálta az érdeklődőket. Éghajlatváltozás és autózás: Illúzió, hogy az emberek lemondanak saját autóikról volt a téma Dr. Kalmár Zoltán, a Pannon Egyetem habilitált docense előadásában.

Az autózás jelentős mértékben hozzájárul a globális felmelegedéshez, az Európai Unió széndioxid-kibocsátásának mintegy 15%-át a gépkocsik és kisteherautók adják és összességében a társadalom számára rendkívül költséges. Ennek ellenére Európában és a világ több régiójában az autók száma folyamatosan növekszik. Vannak olyan háztartások, amelyek második és harmadik autóval is rendelkeznek. Az előadás azt a kérdést vizsgálta, hogy az emberi tényezőt is figyelembe véve számíthatunk-e tényleges mobilitási fordulatra a fenntarthatóság érdekében, amikor olyan gazdasági ellenérdekekkel kell megküzdenünk, hogy az EU GDP-jének 7-8%-át az autóipar állítja elő, mely Magyarország lakossága másfélszeresének ad munkahelyet. Mindemellett, bár a zöldítés nagyon fontos, de életünk szerves része az autózás, mely a közlekedési funkció mellett biztonságot ad, státuszszimbólumként, az egyéni fogyasztói igények beteljesedéseként funkcionál, lehet akár reklámfelület és áramforrás is. Mindezek következtében az autók száma egyre nő, ami állandó feladatot ad a fenntartható mobilitásnak.

Lokális szinten a helyi önkormányzatok egy része a szigorú városformálásban látja a megoldást, melynek során különféle intézkedésekkel megnehezíti az autózást, míg más települések az indirekt megoldásokat részesítik előnyben és az emberek meggyőzését, az életmódváltást preferálják. Ehhez különféle megoldásokat hívnak segítségül, az autómegosztást, a tömegközlekedés vagy az önvezető autókat, de ezen módozatok jelenleg nem eredményezik az autók háttérbe szorulását és sajnálatos módon a közlekedési ágazat sem rendelkezik olyan vízióval, mely hatékony lenne a klímaváltozás terén.

Lőrinczné Dr. Bencze Edit