március 8. - Dr. Wiener György

A közéleti klub vendége Dr. Wiener György választási szakértő volt.

Csató József írása

A székesfehérvári Tarsoly Ifjúságért Egyesület közéleti klubja legutóbbi  rendezvényét március 8-án tartotta a Fő utcai Európa Klubban. Sipos András, a Tarsoly Ifjúságért Egyesület elnöke köszöntötte a vendégeket: dr. Wiener György választási szakértőt, egyetemi docenst és dr. Szeredi Pétert.

A program előtt, a nemzetközi nőnap lévén Sipos András virággal kedveskedett a résztvevő hölgyeknek.

A beszélgetést „Választások 2018.” címmel dr. Szeredi Péter vezette.

Dr. Wiener György politológus is megemlékezett a nemzetközi nőnapról és köszöntötte a jelenlévő női hallgatóságot.

Ismertette a 2011-ben elfogadott 203-as számú választási törvényt, amely lényegesen megváltozatta az addigi szabályokat. Megszűnt az addigi kétfordulós országgyűlési választási rendszer. Ugyancsak megszűnt a területi lista.
Most már a pártok csak országos listát állíthatnak. Azután a parlament módosította a képviselők számát, a listás és egyéni választókerületek képviselőinek arányát.

A 2018. április 8-i országgyűlési képviselőválasztáskor tehát 106 egyéni és 93 listás helyet osztanak majd ki. Véleménye szerint a mostani választáskor kisebb részvételi arány a jelenlegi hatalmat segítheti, ugyanakkor a magasabb arányú részvételt a baloldalnak lehet kedvezőbb a mandátumok megszerzése tekintetében.

A választókerületek átszabása, a területek megváltoztatása is a jelenleg regnáló hatalmat segítette a legutóbbi választás alkalmával.

Szólt a mostani nagyszámú párt indulásáról, a folyamatban lévő taktikázásról, az esetleges egyéni jelöltek visszaléptetéséről, a nagyobb esélyesek számára.

Beszélt az április 8-i választási esélyekről és a különböző közvélemény kutatások eredményeiről is.

Végül a hallgatóság kérdéseire, felvetéseire válaszolt.

2024 Március